Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce

Vloženo: 31.10.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobry den, 1.12.2017 se vracim do sveho zamestnani,ale jsem na rodicovske dovolene. Pokud jsem dobre informovana,tak budu mit vyplatu ze zamestnani i pobirat zbytek rodicaku. Jenze cekam exekuci a chtela bych se zeptat zda mi muzou skocit na ten rodicak a i na plat? Nebo kolik mi mohou celkem vzit? Dekuji za odpověď.

Text odpovědi: 

 Dobrý den,
 
jak mzda tak rodičovský příspěvek (jakožto dávka státní sociální podpory) jsou příjmy, které lze ze zákona postihnout exekucí.
 
Přesnou částku, která Vám nebude z Vašich měsíčních příjmů vyplacena, Vám sdělí Vaše mzdová účetní a příslušná pobočka Úřadu práce vyplácející Vám rodičovský příspěvek.
 
Při srážkách z Vašeho celkového měsíčního čistého příjmu Vám nesmí být sražena tzv. "nezabavitelná částka".
 
Základní nezabavitelná částka činí v roce 2017 částku 6.154,67 Kč.

 
Nezabavitelná částka na každou vyživovanou osobu (např. manželka, nezletilé dítě) činí v roce 2017 částku 1.538,67 Kč (tj. 1/4 z částky 6.154,67).
 
Po odečtení všech nezabavitelných částek z celkového měsíčního čistého příjmu se zjistí, zda zbývá nějaká částka, tzv. "zbytek čisté mzdy".

 
Z části tohoho "zbytku" mezi 0,- Kč až 9.232,- Kč je možné srazit buď jednu třetinu nebo dvě třetiny (číslo 9.232 je dělitelné třemi), a to podle toho, zda je vymáhaná pohledávka přednostní či nikoliv. Pro nepřednostní pohledávky se sráží z prvé třetiny, pro přednostní z druhé třetiny, třetí třetina zůstává povinnému. Není-li přednostních pohledávek, vyplatí se druhá třetina povinnému.
 

Nad částku 9.232,- Kč se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení, tedy z této částky nedostane povinný nic, vše jde na exekuce (přednost mají přednostní pohledávky).

 
Závěrem upozorňujeme, že nezabavitelná částka se vypočítává ze souhrnu všech příjmů povinného (dlužníka), nikoliv z každého zvlášť. Pokud tedy exekutor bude exekučně  postihovat např. dva příjmy (mzdu + rodičovský příspěvek, měl by v každém exekučím příkazu uvést, jakou částku má ten který plátce strhávat, tak, aby bylo zachováno Vaše právo na celkovou nezabavitelnou částku.
 
 
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis