Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce

Vloženo: 08.08.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den dnes mému manželovi exekučně zablokovali 10000 na jeho účtu. Jedná se o exekuci mojí která vznikla před manželstvím. Manželé jsme teprve 3 týdny. Když dluh vznikl před manželstvím tak přeci nemůžou zablokovat peníze manžela. Nebo ano ? Děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,

dle občanského zákoníku je možné postihnout společné jmění manželů (SJM) i pro závazek, který vznikl pouze jednomu z manželů před uzavřením manželství. 

Peněžní prostředky na účtu Vašeho manžela patří ode dne uzavření manželství ze zákona do SJM, leda byste si s manželem uzavřeli před notářem dohodu o úpravě vašeho manželského majetkového režimu, z níž by vyplýval opak.

Dle občanského soudního řádu, který je základní obecnou normou upravující provádění exekucí, je možné ve Vašem případě postihnout účet Vašeho manžela.

SJM je v takovém případě však možné postihnout pouze do výše, která by Vašemu manželovi náležela, kdyby bylo SJM zrušeno a vypořádáno (např. v případě rozvodu manželství by bylo vypořádáno soudem na návrh jednoho z bývalých manželů). Jsou-li podíly obou manželů na SJM stejné (ani jeden nevynaložil na SJM více než ten druhý apod), náleží každému při vypořádání SJM jedna polovina SJM. V případě exekuce tedy musí exekutor provést takovýto "hypotetický" výpočet za účelem zjištění, jak velkou část z vašeho SJM může exekučně postihnout pro vymožení dluhu vzniklého před uzavřením manželství.

Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis