Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Exekuce

Vloženo: 12.06.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, může mi exekutor zablokovat osobní popřípadě podnikatelský účet když exekuce je na manžela.?

Text odpovědi: 

Dobrý den,

ve svém dotazu sice neuvádíte, pro jaký dluh je proti Vašemu manželovi nařízena exekuce (zda dluh vznikl před uzavřením manželství nebo byl manželem převzat až za trvání manželství), nicméně pro vedení exekuce postižením bankovního účtu druhého z manželů (Vás) je to nepodstatné, neboť v obou případech lze takový účet postihnout exekucí.

Peněžní prostředky na Vašem účtu patří ze zákona do společného jmění manželů (SJM), leda byste si s manželem uzavřeli před notářem dohodu o úpravě vašeho manželského majetkového režimu, z níž by vyplýval opak.

 
Pokud tedy Váš účet patří do SJM, je možné postihnout peněžní prostředky na něm se nacházející pouze do výše, která by Vaší osobě náležela, kdyby bylo SJM zrušeno a vypořádáno (např. v případě rozvodu manželství by bylo vypořádáno soudem na návrh jednoho z bývalých manželů).
Jsou-li podíly obou manželů na SJM stejné (ani jeden nevynaložil na SJM více než ten druhý apod), náleží každému při vypořádání SJM jedna polovina SJM.
V případě exekuce tedy musí exekutor provést takovýto "hypotetický" výpočet za účelem zjištění, jak velkou část z vašeho SJM může exekučně postihnout pro vymožení dluhu.

Tým Iure

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis