Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

exekuce

Vloženo: 18.03.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Ostatní
Text otázky: 

dobrý den, prosím vás mám otázku ohledně exekuce. bohužel jsme měli problém se společností XY a dnes jsme se s hrůzou dozvěděli že přišla exekuce na manželův důchod a peníze nám sebrali. po kontaktování společnosti XY jsme se dozvěděli že dlužná částka je celkem 4420 a nám sebrali 14 000. Snažila jsem se najít částku za poplatek exekutora a vůbec se nějak dozvědět kolik to má dělat ale nikde nemohu dnes v sobotu nic najít. Jen jsem našla že poplatek exekutorovi by měl být 15 % z dlužné částky což neodpovídá strženým penězům. Mohl by mi prosím někdo pomoci a poradit ? děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
exekuci je možné vést pouze na základě rozhodnutí příslušného orgánu,např. soudu nebo Českého telekomunikačního úřadu (v případě poskytování elektronických služeb - tv).
V každém takovém rozhodnutí je uvedena tzv. "jistina" (tj. samotný dluh), její příslušenství (např. úroky z prodlení), a pokud jsou věřiteli rozhodnutím přiznány, tak rovněž náklady věřitele vynaložené v řízení (většinou představované poplatkem za řízení a náklady na právní zastoupení). Není neobvyklé, že je ve výsledku jistina nižší, než náklady řízení.
 
V exekuci jsou pak vymáhány všechny takové jednotlivé částky a navíc ještě náklady exekučního řízení. Ty sestávající z nákladů oprávněného v exekučním řízení (opět zejména náklady na právní zastoupení)  a odměnou exekutora.
 
Abyste zjistili, kolik činí všechny exekucí vymáhané částky, je nutné znát přesně obsah rozhodnutí, které určilo povinnost zaplatit dlužnou částku za TV.
Doporučujeme Vám co nejdříve kontaktovat exekutora se žádostí o zaslání příslušného rozhodnutí (exekučního titulu), příp. nahlédnout do exekučního spisu (na což máte právo).
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis