Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

DPP - nevyplácení mzdy

Vloženo: 07.07.2015
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, ráda bych se zeptala nejprve za kolegyni, a prosím o radu i pro mne (uvedu níže a předem děkuji za Vaši odpověď). Po mateřské dovolené byla kolegyně vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP. S naším současným zaměstnavatelem uzavřela dohodu o provedení práce, sjednanou na dobu 2 měsíců, s minimální výší mzdy. Pracuje v osmi hodinových směnách, pět dní v týdnu. ÚP zaměstnavateli schválil dotaci na zaměstnance, takže podepsala pracovní smlouvu platnou od 1.7. 2015 a sjednanou na dobu neurčitou. Problém je nejen v tom, že zaměstnavatel překračuje rozsah hodin daných zákonem o DPP, ale hlavně v tom, že od 1.5. 2015, kdy nastoupila, jí byla vyplacena pouze částka 3000,- Kč. Mzda je všem zaměstnancům vyplácena "na ruku". Nyní můj případ. Po mateřské dovolené jsem byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP. Sehnala jsem si zaměstnání a se zaměstnavatelem jsem uzavřela DPP sjednanou na dobu 2 měsíců, s minimální výší mzdy, a to s tím, že jakmile ÚP schválí zaměstnavateli dotace, uzavřeme pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Pracuji ve 12-ti hodinových směnách, krátký (2 dny) - dlouhý týden (5 dní). Zajímalo by mne, jaká je lhůta pro schválení dotace na zaměstnance od doby podání žádosti? Práce mne baví, ale odrazují mne zkušenosti ostatních zaměstnanců s (ne)vyplácením mzdy. Zaměstnavatel dluží všem zaměstnancům a neustále se vymlouvá, že podnik je v rozjezdu a proto nemá na výplaty. Pokud jsem správně četla, tak zákon upravující jednostrannou výpověď DPP přinese až připravovaná novela zákoníku práce. V ústeckém kraji kde žiji je trochu problém sehnat tak nějak "normální" práci a jak sami vidíte na případu kolegyně, lidé zde jsou ochotni chodit do zaměstnání i za těchto podmínek, což já osobně moc nechápu. Pro vysvětlení: zaměstnavatel od dubna letošního roku otevřel tři provozovny pizzerie a jak vím od kolegy z druhé provozovny, i u nich je situace s výplatami stejná. Jak už jsem uvedla, práce mne baví, a to je i důvod, proč si nechci hned stěžovat na ÚP, ale za almužnu pracovat také nechci. Vím že pokud na mne zaměstnavatel dotaci získá, je ze zákona povinen dokládat ÚP výplatu mé mzdy, takže až budu mít pracovní smlouvu, o výplatu se nebojím, ale co teď, a co potom, až dotace nebudou? Vím že smí být max. ve výši 80.000,- Kč, takže v mém případě je zaměstnavatel bude dostávat po dobu šesti měsíců. Předem děkuji za Váš čas, který nám zde věnujete, a celkově za možnost bezplatné právní porady. S pozdravem a přáním hezkého dne.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
rozsah práce, na který je možno uzavřít dohodu o provedení práce (DPP), nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Způsob rozvržení pracovní doby záleží na zaměstnavateli, pokud nebyl stanoven přímo v DPP.
Dluží-li Vám nebo Vaší kolegyni zaměstnavatel mzdu, můžete se svých práv samozřejmě domáhat u soudu žalobou.
Dohodu o provedení práce můžete sice "vypovědět", ale k vzhledem k chybějící zákonné úpravě by s ukončením DPP musel souhlasit i zaměstnavatel, fakticky by se tedy jednalo o ukončení pracovního poměru dohodou. 
Porušuje-li zaměstnavatel jakýmkoliv způsobem zákoník práce (např. tím, že překračuje shora uvedený povolený rozsah práce u DPP), můžete podat u příslušného orgánu kontroly práce podnět ke kontrole.
Vzhledem k tomu, že na dotaci na zaměstnance není právní nárok, není ani stanovena lhůta, do kdy má příslušný orgán schvalující poskytnutí dotace rozhodnout.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis