Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

dovolená ve výpovědní lhůtě

Vloženo: 06.02.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den
Jsem ve výpovědní lhůtě trvalého pracovního poměru,který trval 26.let do konce 3/2019
Personalistka mi oznámila,že mám nárok na 6 dní dovolené.Mám obavy,že mi je zaměstnavatel nebude chtít nechat vybrat.Mám tedy právo to po něm požadovat?Pokud ano,čím mohu argumentovat,vpřípadě jeho neochoty a schválnosti. Díky

Text odpovědi: 

Dobrý den,

ve smyslu ust. § 217 a násl. zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel.

V případě, že Vám skončí v průběhu kalendářního roku zaměstnání a zároveň po ukončení pracovního poměru ihned nastoupíte k novému zaměstnavateli, můžete nejpozději do skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele požádat, aby Vám dovolenou, nebo část dovolené, na kterou Vám u dosavadního zaměstnavatele vznikl nárok, poskytl zaměstnavatel nový. Zúčastnění zaměstnavatelé se pak dohodnou na výši úhrady náhrady mzdy nebo platu za dovolenou (její část).

V případě, že o uvedené nepožádáte, nebo se zúčastnění zaměstnavatelé nedohodnou nebo v případě, že po skončení pracovního poměru nenastoupíte ihned k novému zaměstnavateli, uplatní se ust. § 222 odst. 2 zákoníku práce. V takovém případě, pokud Vám zaměstnavatel neumožní vyčerpat dovolenou, je povinen Vám vyplatit náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis