Zadávání dotazů do poradny je dočasně pozastaveno, na zaslané dotazy Vám nemůžeme odpovědět, děkujeme za pochopení!

 
 
Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v sekci Dokumenty/"Pravidla on-line poradny 2/2013" v levém sloupci, nebo po kliknutí na odkaz.
 
Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Dotaz na příplatky v zaměstnání

Vloženo: 10.05.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, pracuji ve směnárně s provozem 7 dní v týdnu 12 hod. denně. Kromě "holého" platu 90 Kč/ hod. nemáme žádné příplatky: neděle - není navíc 10 % ztížené pracovní podmínky (klasická kovová směnárenská kostka - voda i WC jsou v jiném patře nákupního centra) práce ve státní svátky - bez příplatku rizikový příplatek za práci s penězi - žádný žádný příplatek za zaučování nových kolegů žádné výplatní pásky (ale výplata pravidelně) Někteří z nás pracují na DPČ, někteří na časově neomezenou smlouvu. Dovolenou máme 20 dní za rok, dodatková žádná, sick days nemáme. Máme podepsanou hmotnou zodpovědnost, takže pokud ztratíme, musíme zaplatit, což je v pořádku, jen pro upřesnění. Žádné "vánoční" odměny, bonusy jako stravenky, poukázky na kulturu, 1 Kč za každého klienta apod. V případě nemoci si vyměňujeme služby, takže neschopenka neexistuje. S čerpáním dovolené není problém. Také nevíme, jestli naše pracovní doba je 40 hod.týdně nebo 37,5 hod. týdně. Mnohokrát děkuji za zodpovězení dotazu.  

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
z Vašeho dotazu bohužel není zcela zřejmé, čeho se konkrétně týká, pokusíme se tedy v hrubých rysech alespoň nastínit základní zákonné podmínky výkonu práce.
 
Základní týdenní pracovní doba činí 40 hodin (tj. 20 pracovních dnů), u dvousměrného provozu je to 38,75 hodin týdně. Pokud není v pracovní smlouvě dohodnuta kratší týdenní pracovní doba, platí uvedených 40 hodin.
 
Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dle zákoníku práce
a) dosažená mzda a
b) příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku.

Zaměstnanec si však se zaměstnavatelem mohou sjednat (většinou v pracovní smlouvě) jinou minimální výši příplatku nebo jiný způsob jeho určení.

Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci
a) dosažená mzda a
b) náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek.

Náhradní volno je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Nicméně zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.

Pokud však svátek připadá na obvyklý pracovní den zaměstnance a zaměstnanec tak nemohl pracovat, přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku. Náhradní volno (příp. příplatek) se v daném případě neposkytuje.
 
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis