Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Dotaz na PRACOVNÍ PRÁVO - přeřazení v rámci podniku na jinou profesi § 52 c)

Vloženo: 04.10.2018
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, rád bych se na Vás obrátil s jednim dotazem, nastalou situaci budu řešit v nejbližších dnech. Jsem zaměstnán a mám sepsánu pracovní smlouvu se zaměsnavatelem na pozici - MISTR - THP pracovník. V našem podniku dochází ke změnám a v rámci nové systemizace mi bude nabídnuta pozice - Seřizovač vedení úseku - dělnická profese. S tím budou pravděpodobně spjaty i nějaká změny ohledně platového výměru, změna pracovní náplně atd... Měl by mi být nabídnut dodatek smlouvy - vím, že se změnou profese souhlasit nemůsím. Můj dotaz je velmi jednoduchý. Pokud nebudu se změnou profese souhlasit mám nárok dle (§ 52 c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách) výpověď z organizačních důvodů s odstupným? Pracovní pozice mistr v místě podniku, kde mám sepsanou smlouvu zaniká. Předem moc a moc děkuji za odpověď 

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
pokud by Vám byl pracovní poměr ukončen dle ust. § 52 písm. c) zákoníku práce, náleželo by Vám odstupné, jehož výše by byla stanovena podle počtu odpracovaných let u zaměstnavatele, a to:
- ve výši jednonásobku Vašeho průměrného výdělku, pokud Váš prac. poměr u zaměstnavatele trval déle než 1 rok,
- ve výši dvojnásobku Vašeho průměrného výdělku, pokud Váš pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky
-  ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku, pokud Váš pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.
 
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis