Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

dotaz na exukuci majetku v bytě

Vloženo: 03.11.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Zabavení cizích věcí
Text otázky: 

Dobrý den, byla na moji osobu nařízena exekuce, bydlím však v bytě, který patří mé dceři a je řádně přepsán na katastru. Pokud neuhradím částku exekuce, má právo exekutor v tomto případě zajistit např. televizi, pračku, myčku, či další věci pro domácnost v bytě mé dcery? děkuji za odpověd

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
exekutor je oprávněn provést proti Vám exekuci prodejem movitých věcí, které nalezne ve Vašem obydlí, a to bez ohledu na to, kdo je vlastníkem takového obydlí.
 
Nicméně ze zákona jsou některé movité věci vyloučeny z exekučního postihu. Jejich seznam je uvedený v ust. § 322 občanského soudního řádu, a patří mezi ně např. i  obvyklé vybavení domácnosti, zejména lůžko, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, přikrývka a ložní prádlo, pokud hodnota takové věci zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnost.
 
Plné znění uvedeného ustanovení o.s.ř. naleznete např. zde www.zakonyprolidi.cz/cs/1963-99#cast6-hlava5 
 
Pokud dojde k soupisu věcí, které nepatří Vám, ale např. Vaší dceři, musí se Vaše dcera aktivně bránit a zejména prokázat exekutorovi své vlastnictví k exekucí postiženým věcem. Pokud přesto exekutor tu kterou věc ze soupis nevyškrtne, nezbude Vaší dceři (nebo jakémukoliv jinému vlastníkovi dané věci), než podat proti exekutorovi k exekučnímu soudu tzv. "vylučovací žalobu".
 
 
Tým IuRe 

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis