Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Dotaz k exekuci

Vloženo: 03.10.2017
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den, mám následující dotaz, týkající se exekuce a notářského ověření podpisů. Strýc vlastní dům, pozemky okolo a půl zahrady, druhou půlku vlastní matka a v domě má věcné břemeno. Strýc tajil dluhy a jeho nemovitosti jsou nyní v exekuci. Matka je ochotna dluhy zaplatit s tím, že jí bude strýc měsíčně splácet určitou částku. Chce se pojistit převodem věcného břemena na podíl na rodinném domě a darováním strýcovy půlky zahrady matce, aby měla v případě jeho nesplácení či dalších skrytých dluhů nějaký majetek. Dále se chtěla pojistit smlouvou, kde strýc přislíbí a podepíše, že bude vše řádně splácet, ale zjistili jsme, že nelze notářsky ověřit žádnou smlouvu ohledně nemovitosti, která je v exekuci. Exekuce má dobu splatnosti do 15. října, ale obáváme se, že zmíněné smlouvy po zaplacení jeho dluhů strýc již nepodepíše a bez ověřených podpisů by neměly téměř žádnou váhu. Nevíte, jestli se dá notářsky ověřit podpis a smlouva i přes probíhající exekuci, aby měla matka jistotu, že bude splácet, co dluží?

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
Váš dotaz nepatří do rámce naší právní poradny, v níž poskytujeme poradenství pouze "dlužníkům", nikoliv jejich rodinným příslušníkům nebo věřitelům.
Nicméně, jakmile je vůči povinnému (dlužníkovi) zahájeno exekuční řízení, je mu zákonem zakázáno jakýmkoliv způsobem nakládat se svým majetek, tedy jej např. darovat. Je mu i zakázáno přebírat na sebe další závazky, což by v opačném případě mohlo mít pro něj i trestně-právní následky. Případná smlouva uzavřená v rozporu s takovým zákazem, by tedy byla neplatná a nevykonatelná.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis