Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

dotaz exekuce

Vloženo: 16.09.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Ostatní
Text otázky: 

Dobry den,pred nekolika lety si muj tehdejsi pritel pujcil v bance penize,ja musela byt jako rucitel,nyni je on v insolvenci a banka chce vsechny penize po me a naridila exekuci,lze prepsat zavazne tento zavazek/dluh na nej,pokud s tim bude on souhlasit?nebo na nekoho jineho?,exekuce by byla pro me likvidacni.Jeste jeden dotaz prosim,za jakych podminek dochazi k promlceni exekuce?,moc dekuji za odpoved.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
Váš bývalý přítel je stále dlužníkem dluhu vůči věřiteli, a to jako primární dlužník. Vy, oproti tomu, jste jako ručitel tzv. "akcesorickým" dlužníkem, kdy věřitel má právo po Vás požadovat úhradu celého dluhu až ve chvíli, kdy tak není schopen učinit sám dlužník (ex-přítel).
Závazek (dluh) může sice převzít i další osoba, ale nelze předpokládat, že bude věřitel souhlasit s Vaším "vyvázáním" se z dluhu.
 
Právo exekučně vymáhat pohledávku se promlčí ve lhůtě 10 let ode dne, kdy mohlo být toto (exekuční) právo uplatněno poprvé. Tento den je totožný se dnem, kdy rozhodnutí, na základě něhož se exekuce provádí (tzv. "exekuční titul"), nabylo vykonatelnosti (pozor, neplést s právní mocí). Vykonatelnost vyznačí na žádost ten orgán, který exekuční titul vydal (většinou jím bude soud).
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis