Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

dotaz

Vloženo: 10.06.2018
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, pracuji v chráněné dílně a můj příjem je mezi 6500 kč -8800 kč. První dva měsíce mi byl k výplatě vyplácen i odpočet na tři děti ve výši 4901 kč. Po dvou měsících mi celý odpočet na děti bere exekutor. Mohu se proti tomu nějak bránit ? Děkuji za odpověd. A.F.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
úvodem trochu teorie vyplývající z ust. § 278 občanského soudního řádu a provádějícího nařízení vlády č. 595/2006 Sb.:
 
při srážkách z Vašeho celkového měsíčního čistého příjmu Vám nesmí být sražena tzv. "nezabavitelná částka".

Základní nezabavitelná částka činí v roce 2018 částku 6.225,- Kč.

Nezabavitelná částka na každou vyživovanou osobu (např. manželka, nezletilé dítě) činí v roce 2018 částku 1.538,67 Kč (tj. 1/4 z částky 6.225,- Kč).

Po odečtení všech nezabavitelných částek z celkového měsíčního čistého příjmu se zjistí, zda zbývá nějaká částka, tzv. "zbytek čisté mzdy".

Z části tohoho "zbytku" mezi 0,- Kč až 9.338,- Kč je možné srazit buď jednu třetinu nebo dvě třetiny, a to podle toho, zda je vymáhaná pohledávka přednostní či nikoliv. Pro nepřednostní pohledávky se sráží z prvé třetiny, pro přednostní z druhé třetiny, třetí třetina zůstává povinnému. Není-li přednostních pohledávek, vyplatí se druhá třetina povinnému.

"Zbytek čisté mzdy" přesahující částku 9.338,- Kč se srazí bez omezení, tedy z této částky nedostanete nic, vše jde na exekuce (přednost mají přednostní pohledávky).
 
Pokud Vám zaměstnavatel sráží více, než je dle shora uvedeného oprávněn, písemně ho vyzvěte, aby srážky prováděl zákonným způsobem. O vrácení částek, které byly nezákonně z Vaší mzdy sraženy a již vyplaceny exekutorovi, požádejte písemně exekutora, případně se obraťte na exekuční soud (soud který pověřil exekutora k provedení exekuce).
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis