Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

DOTAZ

Vloženo: 16.08.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,chci se zeptat.Dostal výzvu před zahájením exekuce zaplatit celou dlužnou částku.Dluh byl něco kolem 90 000kc tak jsem jím volal a paní mi řekla,že dlužná jistina je něco kolem 41 000.Tak jsme se domluvili,že zaplatím 41 000 a zbytek budu splácet bylo to před 5 měsící.Dnes jsem jím volal a chtějí zaplatit celou dlužnou částku což je 40 600.a paní mi řekla,že jistina byla 69000kč????.Splacel jsem po 1000kč.Můžou mi teda nařídit exekuci?

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
úvodem je třeba si uvědomit, že exekuční řízení proti Vám již bylo zahájeno před oněmi 5 měsíci. Bez zahájení exekučního řízení by Vám totiž nemohla přijít ani Výzva k dobrovolnému splnění vymáhané povinnosti.
 
Výzva k dobrovolnému splnění vymáhané povinnost slouží k tomu, aby povinný alespoň i ve fázi nařízené exekuce ušetřil na nákladech exekuce. Pokud totiž uhradí celou vymáhanou částku (nejen tedy jistinu, ale i úroky a snížené náklady exekuce) do 30 dnů ode dne, kdy mu Výzva došla, má nárok na to, aby mu exekutor účtoval pouze 50% svých nákladů. 
 
Formálně vzato jste tedy podmínku pro vznik nároku na snížené náklady exekuce nesplnil a jste tak povinen uhradit odměnu exekutora a jeho hotové výdaje v plné výši.
 
Rozhodně doporučujeme nespoléhat se 100% na informace, které Vám poskytnou pracovníci exekutorských úřadů po telefonu, vždy písemně žádejte o písemné vyjádření, vyúčtování apod.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis