Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Dotaz

Vloženo: 13.03.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobry den.Chtela bych se zeptat,zda me muze exekuce vzit odskodne za usly vydelek v dobe prac.neschopnosti pri vzniku nemoci z povolani.Pokud ano,jakou cast.Dekuji za odpoved.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
exekucí je dle ust. § 299 občanského soudního řádu rovněž možné postihnout  příjmy, které povinnému nahrazují odměnu za práci, mezi které patří
- náhrada za ztrátu na výdělku po dobu dočasné pracovní neschopnosti 
- náhrada za ztrátu na výdělku po skončení dočasné pracovní neschopnosti.
 
Takové náhrady mohou být exekučně postiženy až do výše exekucí vymáhané částky. 

 
Vždy však platí, že povinnému (dlužníkovi) nesmí být exekučně sražena z jeho celkového měsíčního příjmu základní částka - tzv. "nezabavitelná částka".

Základní nezabavitelná částka činí v roce 2017 částku 6.154,67 Kč.

Nezabavitelná částka na každou vyživovanou osobu (např. manželka, nezletilé dítě) činí v roce 2017 částku 1.538,67 Kč (tj. 1/4 z částky 6.154,67).

Po odečtení všech nezabavitelných částek z čistého příjmu se zjistí, zda zbývá nějaká částka, tzv. "zbytek čistého příjmu".

Částka, nad kterou se zbytek čistého příjmu srazí bez omezení, činí v letošním roce 9.232,- Kč.

Ze zbytku čistého příjmu ve výši 0,- Kč až 9.232,- je možné srazit buď pouze jednu třetinu nebo dvě třetiny, podle toho, zda je vymáhaná pohledávka přednostní či nikoliv.

Nad částku 9.232,- Kč se zbytek čistého příjmu srazí bez omezení.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis