Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

dotaz

Vloženo: 29.04.2015
Kategorie: 
Nezákonný nátlak, nezákonné jednání exekutora
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den , bydlím v podnájmu. S rodiči nejsem v kontaktu už nekolik desítek let . Až mě navštívil exekutor , mi došlo že veškerou poštu kterou mi nejspíš zasílali na jejich adresu moje matka vyhazovala do koše . Ale to není tak důležité jako to co následuje . Exekutor se seznámil s mou finanční situací . Ocitla jsem se bez prostředků . pobírám dávky v hmotné nouzi . Jsem na sociálce ač nerad . V podnájemní smlouvě je sepsáno co patří majiteli bytu a v dodatku ke smlouvě je upřesněno o jaké věci se jedná . Bojím se že by mohl tyto věci i přesto zabavit . Předložil jsem mu veškeré své osobní doklady o dávkách které pobírám i smlouvu . Přesto mi nepatřičným způsobem dával najevo ,že je mu to jedno. Dokonce mě psychicky tlačil k tomu abych si našel práci na černo. Nejsem člověk silných nervů. Psychicky jsem se ještě do dnes nesebral a už byl jeho telefon . Sežeňte ty peníze . Můžete mi prosím poradit ?

Text odpovědi: 

Dobrý den,
dávky pomoci v hmotné nouzi nelze postihnout exekucí, v tomto ohledu se tedy nemusíte obávat, že by jste o ně přišel.
Co se však týká věcí v bytě, pokud exekutor důvodně předpokládá, že se v bytě mohou nacházet věci, které jsou ve Vašem vlastnictví, pak takový předpoklad realizuje „oblepením“ či zabavením uvedených věcí a jejich následným prodejem. Osoba, které věci skutečně patří, pak musí prokazovat, že k těmto věcem má vlastnické právo ona a nikoliv ten, proti němuž je prováděna exekuce.
Pokud shledáváte v jednání exekutora pochybení, můžete využít některý ze způsobů obrany. o nichž jsme na našich webových stránkách publikovali článek Obrana proti exekucím. 
http://www.iure.org/14/89/obrana-proti-exekucim-aneb-jake-jsou-moznosti-...
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis