Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Doklad o pujčujícím nábytku

Vloženo: 20.06.2014
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Obecné dotazy k exekucím
Zabavení cizích věcí
Text otázky: 

Dobrý den chtěla bych se zeptat co by melo byt zasadně ve smlouvě kterou mi bude delat známá co mi pujčuje nábytek do bytu aby to exekutoři akceptovali děkuji Drapáková

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
nejprve je nutné odlišit, zda budete za půjčení nábytku platit či nikoli. Jestliže byste za půjčení platila, pak se jedná o nájemní smlouvu, pokud by půjčení bylo bezplatné, pak se jedná o smlouvu o výpůjčce. Nájemní smlouva je v novém občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) upravena v §§ 2101 až 2234, smlouva o výpůjčce je upravena v §§ 2193 až 2200.
 
Smlouva musí být písemná, abyste se jí mohla v případě exekuce prokázat. Obecně, aby smlouva byla platná, musí obsahovat minimálně tyto náležitosti: musí v ní být řečeno, že Vaše známá je vlastníkem movitých věcí, které jsou smlouvou Vám přenechány do dočasného užívání, dále popis věcí, které jsou půjčovány, dále osobní údaje Vaše a Vaší známé, dále dobu, na kterou se věci půjčují, a dále výši nájemného, pokud Vám je nepůjčuje bezplatně. Smlouvu musíte datovat a podepsat.
 
I přes to, že budete mít uzavřenu smlouvu, doporučujeme, aby si Vaše známá pro případ potřeby návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu ponechala doklady o koupi, pokud je stále má uschované.
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis