Zadávání dotazů do poradny je dočasně pozastaveno, na zaslané dotazy Vám nemůžeme odpovědět, děkujeme za pochopení!

 
 
Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v sekci Dokumenty/"Pravidla on-line poradny 2/2013" v levém sloupci, nebo po kliknutí na odkaz.
 
Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

dohoda o zvýšení kvalifikace

Vloženo: 10.07.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu ohledně dohody o zvýšení kvalifikace.
 Našla jsem si novou práci a emailem mně zaslali dohodu, ve kterém je stanoveno, že po ukončení kvalifikace musím být v pracovním poměru po dobu 2 let tedy do 31. 1. 2020. Tuto dohodu zasílám v příloze, a měla bych ohledně této záležitosti několik otázek. Ještě upřesním, že pracovní smlouva je uzavřena od 1. 8. 2017 na dobu určitou a to na jeden rok.
Je mi jasné, že pokud budu chtít odejít ve zkušební době, či nebudu chtít po skončení pracovní smlouvy ji opět prodloužit musím poměrnou část nákladů na kvalifikaci uhradit, ale jak to bude v opačném případě, když zaměstnavatel propustí mě ve zkušební době, nebo mi nebude chtít prodloužit smlouvu např. bude chtít zaměstnat sestřenici či z jakéhokoliv jiného důvodu, musím i tak náklady na rekvalifikaci uhradit?  
- poslední otázka se týká situace, že dojde k prodloužení smlouvy opět na jeden rok tedy od 1. 8. 2018 - 31. 7. 2019 jenže se stane, že otěhotním a 15. 12. 2018 pujdu na rizikové těhotenství a již do práce nenastoupím, co bude v tomto případě. - budu muset uhradit veškeré náklady od 15. 12. 2018 - 31. 1. 2020. Myslím si, že v pracovním poměru jsem stále do 37. 7. 2019 i když budu na rizikovém těhotenství a pak pujdu na mateřskou, takže bych teoreticky neměla platit nic, a měla bych zaplatit až náklady od 1. 8. 2019 - 31. 1. 2020 je to tak?
- Teď je tu ještě otázka, že s nimi klidně podepíši prodloužení smlouvy od 1. 8. 2019, tentokráte na neurčito, ale nepředpokládám, že by měla zájem firma. Když bude však zájem z mé strany a firma nebude chtít smlouvu prodloužit, budu muset stále ten půl rok kvalifikace doplatit?
Můžete mi prosím ohledně těchto otázek poradit, rodinu sice ještě neplánujeme, ale člověk nikdy neví co se stane a potřebuji mít v těchto otázkách jasno. Děkuji mnohokrát

 

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
v kvalifikační dohodě lze ujednat setrvání zaměstnance v zaměstnání až na 5 let po ukončení zvýšení kvalifikace, 2 roky jsou tedy v pořádku.
 
Povinnost nahradit náklady zvýšení kvalifikace Vám nevznikne zejména v případě:
- že s Vámi zaměstnavatelel ukončí pracovní poměr ve zkušební době,
- pokud Vám dá zaměstnavatel výpověď (povinnost náhrady by Vám vznikla pouze tehdy, pokud by byla výpověď dána z důvodu porušení pracovně-právních předpisů),
- pokud Vám skončí pracovní poměr prostým plynutím času (pracovní poměr na dobu určitou), neboť ani Vy ani Váš zaměstnavatel nemáte povinnost uzavírat pracovní smlouvu další,
- pokud skončí pracovní poměr dohodou,
- ani pokud budete čerpat mateřskou nebo rodičovskou dovolenou (pracovní poměr totiž po tuto dobu stále trvá).

 
Povinnost náhrady nákladů zvýšení kvalifikace Vám naopak vznikne tehdy, pokud sama skončíte pracovní poměr, a to buď již v průběhu zvyšování kvalifikace nebo až po jejím zvýšení avšak před uplynutím sjednané doby (2 roky).
 
Daná problematika je upravena zejména  v ust. § 231 až 235 zákoníku práce, doporučujeme Vám se se zákonnou právní úpravou seznámit.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis