Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Dohoda o rozvázání pracovního poměru a nárok na podporu v nezaměstnanosti

Vloženo: 15.07.2015
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, je možné, že budu muset opustit své zaměstnání dohodou - snaží se nás přinutit již delší dobu psychickým nátlakem k tomuto kroku a já to nervově nemohu vydržet. Pokud tak učiním, dle zákona mám právo na podporu v nezaměstnanosti 45 % předchozího příjmu. Můj dotaz - existuje nějaké řešení situace, které by mi neubralo z podpory na nezaměstnanosti - měla bych 65 %? Například dodat úřadu práce potvrzení od psychiatra atp.? Majitel společnosti mi výpověď nedá kvůli odstupnému a stejně tak nepodepíše nic, co by zahrnovalo odchod ze zdravotních důvodů. Děkuji předem za radu a Váš čas.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
aby Vám vznikl nárok na 65% podpory po dobu prvních 2 měsíců podpůrčí doby, musel by Váš pracovní poměr skutečně zaniknout výpovědí danou zaměstnavatelem. Úřad práce zkoumá pouze způsob, jakým zanikl předchozí pracovní poměr, nikoliv Váš psychický stav.
 
Musíme Vás však upozornit na skutečnost, že pokud by Vám v rámci zániku pracovního poměru vznikl nárok na odstupné (např. ve výši 2 měsíčních průměrných výdělků), neměla byste po zániku pracovního poměru vůbec nárok na podporu v nezaměstnanosti za dobu, za kterou by Vám příslušelo odstupné.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis