Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Dlužné nájemné od nájemníka v insolvenci

Vloženo: 19.06.2018
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den, jsem v nájmu, jako podnájemníka jsem si vzala člověka v insolvenci.Máme řádně podepsanou nájemní smlouvu ve které jsem uvedená já jako nájemník, on jako podnájemník a majitel bytu jako pronajímatel.Při nastěhování zaplatil kauci 5 000.- Minulý měsíc (květen 2018) jsme podepsali dohodu o výpovědi z nájmu.Nájemní smlouva mu tedy končí k 31.7.2018. Již pře několika týdny jsem ho informovala, že nedostane zpátky kauci, protože zničil pokoj,baterii v koupelně atp. s čímž souhlasil. Celkově za byt i s energiemi platíme 11 000.- měsíčně (každý platíme svoji polovinu 5 500.-). Já jsem v invalidním důchodu, jsem tedy ráda že zaplatím svoji polovinu nájmu. Platíme vždy 1. den v měsíci. V květnu při podepisování dohody o ukončení nájmu řekl majitelce, že mu změnili výplatní termín a bude tedy moct zaplatit nájemné až 18.6.2018. Před dvěma dny mi volala majitelka bytu, že ji oznámil, že už se odstěhoval nezaplatí nájem za tento (červen 2018) ani příští měsíc.V pokoji,který zůstal v zuboženém stavu nechal nábytek,odvezl si pouze oblečení a různé drobné vybavení bytu které si ode mě vypůjčil (lampy,textilie atp.).Stále má klíče od bytu. Tvrdí že zaplatil kauci 6000.- a že mám jeho část nájmu zaplatit z kauce.Mám na vše doklad,podepsané smlouvy.Dotyčný je v insolvenci.Nevím jaké mám možnosti, z důchodu na zaplacení celého nájemného nemám a předpokládám, že když prodám nábytek který tam po něm zůstal,abych na ně měla,bude to bráno jako kráděž vzhledem k tomu, že má platnou nájemní smlouvu až do 31.7.2018..

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
Váš dotaz do naší právní poradny nepatří, neboť zde odpovídáme pouze na dotazy nájemců, kteří mají právní problém se svým pronajímatelem. Vy jste však v pozici věřitele vůči svému podnájemníkovi, který je v právním vztahu pouze s Vámi, nikoliv s pronajímatelem. Nicméně, prodat bez dalšího věci, které nejsou Vaším vlastnictvím, samozřejmě nemůžete. Pokud Vám podnájemník dluží z titulu podnájemní smlouvy podnájemné, můžete proti němu podat žalobu na zaplacení k soudu a v případě úspěchu nechat následně postihnout podnájemníkovy věci exekucí.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis