Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

dluh na výživném

Vloženo: 02.09.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý večer přeji. Dcera ukončila studia v roce 2013, ale stále mi chodí částka 624,- Kč na výživné, (místo 1.500,- Kč), která byla exekučně určena. Nevím, zda mi bude tato částka (624,-)zasílána do té doby, než bude dluh na výživném cca 65.000,-Kč uhrazen nebo mám tuto částku 624,-Kč/měsíčně někde zrušit, abych pak nemusela tyto peníze vracet. Dělá to cca za rok 8.488,- Kč. Pokud to budu muset udělat, jak mám potom dosáhnout vymáhání dlužné částky? Ptala jsem se u nás sociální pracovnice a ta mi řekla, že mi asi budou peníze chodit do té doby, než se dluh na výživném srovná, ať si to hlídám. Vedu si přesnou evidenci, mám všechny potřebné doklady, složenky, atd. Jsem starobní důchodkyně, v tomto směru nevzdělaná, nerada bych porušila nějaký zákon a dostala se tak do problémů. Snad jsem to popsala srozumitelně a moc Vás prosím o radu. Děkuji 

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
 
pokud je v rámci exekuce vymáhán starý dluh, pak ukončení studia nemá na vymáhání vliv. Pokud po ukončení studia již nemá Vaše dcera nárok na běžné měsíční výživné a i běžné výživné je předmětem exekuce, pak je potřeba pouze oznámit na exekutorský úřad, že běžné výživné k určitému datu skončilo, případně bylo sníženo (záleží na konkrétní situaci, zda již je dcera plnoletá, jak zní dohoda, případně rozsudek soudu apod.).
 
Vymáhání starého dluhu však může pokračovat i nadále, a to i po dobu několika let, v podstatě až do doby, než bude celý dluh, spolu s příslušenstvím (tj. náklady exekuce, případně i úrok z prodlení apod.) vymožen.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis