Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Darovani 1/3 bytu

Vloženo: 18.01.2019
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Mel jsem ex v roce 2008 ktera mi prisla na podnik kde
Jsem pracoval.Jelikoz jsem mnel jinou ex kterou jsem splacel tak mi nestrhavaly tu druhou ale po skoro 11 letech se ozvaly exekutori .Ja jsem zdedil po mame1/3 bytu kterou jsem daroval detem protoze jsem se rozvedl to jsem zdedil az v roce 2018 no tak jsem zvedavy jestli ma na to exekutor narok kdyz se neozval skoro celych 11 let diky za odpoved

Text odpovědi: 

Dobrý den, Dobrý den,

pokud byl nárok věřitele vůči Vaší osobě přiznán soudem případně jiným orgánem veřejné moci, je možné návrh na exekuci podat ve lhůtě deseti let ode dne vykonatelnosti takového rozhodnutí. Zákon pak nestanoví maximální dobu, po kterou může být exekuce po jejím zahájení vedena. Exekutor se tedy, v případě, že byla exekuce zahájena ve výše zmíněné desetileté lhůtě, může skutečně ozvat i po jedenácti letech.

Ve smyslu ust. § 589 občanského zákoníku pak platí, že zkracuje-li právní jednání dlužníka uspokojení vykonatelné pohledávky věřitele, má věřitel právo domáhat se, aby soud určil, že právní jednání dlužníka není vůči věřiteli právně účinné. Dle ust. § 591 občanského zákoníku se neúčinnosti bezúplatného právního jednání dlužníka (darování) může věřitel dovolat tehdy, pokud k němu došlo v posledních dvou letech. Pokud jste tedy spoluvlastnický podíl na nemovitosti (1/3 bytu) daroval svým dětem v posledních dvou letech, může se věřitel domáhat neúčinnosti tohoto právního úkonu a pokud uspěje, bude moct exekutor tento spoluvlastnický podíl postihnout v rámci exekuce.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis