Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Čerpání dovolené při změně pracovního úvazku

Vloženo: 03.02.2015
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, v roce 2014 jsem v březnu onemocněl, byl jsem na neschopence do poloviny ledna 2015. Byl mi přiznán invalidní důchod 1. stupně a tím došlo k tomu, že mi zaměstnanec snížil rozsah pracovní doby - dle posudku lékaře - na šest hodin denně, při pětidenní pracovní době. Protože jsem nevyčerpal dovolenou za rok 2014 - ta se mi samozřejmě kvůli nemoci krátí asi na cca 12 dní, budu ji čerpat letos. Zaměstnavatel tvrdí, že když mám od 1. 2. 2015 sjednanou pracovní dobu na šest hodin, bude mi platit za každý den dovolené pouze šest hodin. Domnívám se, že když je to dovolená za rok 2014, kdy jsem měl smlouvu na osm hodin, měl bych dostat zaplaceno za každý den dovolené osm hodin. Prosím o odpověď, případně odkaz na předpis, či paragraf, podle kterého by se mělo postupovat. Děkuji mnohokrát. 

Text odpovědi: 

 
Dobrý den,
 
čerpání dovolení je obecně upraveno v ust. § 222 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Zákoník práce speciálně nepravuje Váš případ, tedy situaci, kdy dojde ke změně rozsahu pracovní doby. Proto se použijí obecná pravidla, podle kterých se při stanovení práv zaměstnance souvisejících s čerpáním dovolené vychází ze skutečností, které existují v době čerpání dovolené. Podle tohoto pravidla tedy bude skutečně platit, že zaměstnanci, který pracuje jen 6 hodin denně, odpadne v důsledku čerpání dovolené 6 hodin a proto obdrží za náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za 6 hodin.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis