Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

Bydleni po rozvodu

Vloženo: 22.04.2015
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobry den, potrebuji radu pro meho otce, ktereho ceka skoro po 30ti letech manzelstvi rozvod s jeho druhou zenou (navrhovatelkou). Mam strach, aby tatinek skoro v sedmdesati letech neskoncil tzv."na ulici". Tatinek s manzelkou ziji od r.1996 v dome, ktery zakoupili (za tatinkovy penize) jiz ve spol. manzelstvi. Nicmene kupni smlouva byla napsana na jeho zenu. Muzete mi prosim poradit, zda-li bude tento dum zahrnut do vyporadani spolecneho majetku. Pripadne, zda-li tatinkova soucasna zena muze s domem nakladat, prodat ho, darovat, apod. (je jako jedinny vlastnik zapsana na katastru), kdyz byl tento dum zakoupen za jejich spol. manzelstvi? Velice dekuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
obecně platí, že do společného jmění manželů (SJM) patří vše, co manželé, nebo jeden z nich, nabyli za trvání manželství ze svých společných prostředků.
Uvádíte, že dům si tatínek s manželkou koupili za trvání manželství, ale za tatínkovy peníze. Posouzení, zda-li dům patří do SJM, nebo naopak do výlučného vlastnictví Vašeho tatínka, však záleží na zodpovězení dalších otázek, např. zda byly skutečně na koupi domu použité prostředky ve výlučném vlastnictví tatínka, nebo zda byly na koupi domu alespoň částečně použity prostředky ze SJM tatínka a manželky. Vypořádání SJM je velmi složitý proces a Vašemu tatínkovi doporučujeme, aby co nejdříve vyhledal právní pomoc u specializované advokátní kanceláře.
Vzhledem k tomu, že je manželka Vašeho tatínka zapsána v KN jako jediný vlastník domu, mohla by nastat situace, že se třetí osobou uzavře kupní nebo darovací smlouvu a předloží jí katastrálnímu úřadu, který by takovou smlouvu nejspíše přijal a změnu v katastru provedl. Váš tatínek by se v takovém případě musel přinejmenším domáhat neplatnosti smlouvy soudní cestou.
Tým IuRe

 

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

ICT Network News  Forenzní DNA servis