Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

blokace účtu bez upozornění

Vloženo: 02.02.2012
Text otázky: 

Dobrý den, dnes jsem při výběru z bankomatu zjistil, že mám stav účtu -9550 Kč. Na pobočce mi řekli, že mám na účtu exekuci od dnešního rána - blokaci účtu až do výše uvedeného nepovoleného debetu. Zjistil jsem, že jde o neuhrazenou pokutu za dopravní přestupek. Volal jsem do exekutorského úřadu, ale dotyčná osoba byla dnes opakovaně zaneprázdněna. Vina je samozřejmě na mé straně. Měl jsem pokutu kdysi ohlídat a zaplatit. Jde mi spíš o to, že mi nepřišel žádný dopis nebo upozornění, že bude provedena exekuce nebo nějaká výzva k úhradě před exekucí. Poradíte mi, zda je tento postup exekutora oprávněný, případně jak postupovat při jednání s nimi?

Text odpovědi: 

Dobrý den,
kladete v zásadě 2 otázky, a to
- zda Vás měl exekutor před zablokováním účtu upozornit, a
- zda exekutor může zabavit peníze, které nemáte a které představují nepovolený debet.
Odpověď na první otázku je, že exekutor toto právo má, je to běžná praxe (aby povinný nemohl svůj majetek zatajovat). Váš účet může být zablokován bez Vašeho vědomí, nicméně Vám nemůžou být odebrány peníze bez nabytí právní moci, ke které je potřeba doručení. Pokud jste se však stěhoval, mohlo dojít k doručení fikcí na Vaši předchozí adresu tím, že jste si nějakou dobu nevyzvedl dopis.
Odpověď na druhou otázku záleží zřejmě na podmínkách Vaší banky. Pokud máte sjednaný kontokorent, tak by exekutor nejspíše mohl jít do mínusu na Vašem účtu. Nemělo by to však jít do nepovoleného debetu. Toto jednání v obou případech je nejspíše proti dobrým mravům, ale tato otázka není zatím vyjasněná z právního hlediska. Není navíc jasné, zda nejde spíše o pochybení banky, která by přece neměla dávat exekutorovi peníze, které jsou nepovoleným debetem.

Partneři

 

European Digital Rights

 

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis