Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.
 
V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.
 
V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi
 
IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

 

2 zaměstnání u jiného zaměstnavatele a exekuce

Vloženo: 08.08.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den.Mám exekuce a děti. Jsem samoživitelka a tak uvažuji jak po mateřské vyjít s penězi. Můj dotaz zní. Pokud si najdu dvě práce u dvou zaměstnavatelů,zůstanou mi po srážkách ze mzdy dvě životní minima? Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
povinnému nesmí být z jeho celkového měsíčního příjmu exekučně stržena tzv. "nezabavitelná částka", jejíž výpočet ze životního minima (3.410,- Kč měsíčně) vychází. Základní nezabavitelná částka činí v letošním roce 6154,67 Kč měsíčně, k té se připočítává dále nezabavitelná částka za každou vyživovanou osobu (např. manželka, nezletilé dítě), která činí částku 1.538,67 Kč.
 
Dílčí nezabavitelné částky se povinnému počítají měsíčně jen jednou, tedy bez ohledu na to, zda mu příjmy vyplácí jeden nebo více plátců. 
 
Pro účely exekučních srážek ze mzdy je třeba zjistit Váš celkový čistý měsíční příjem, tedy součet všech Vašich měsíčních příjmů od všech plátců (např. od 2 zaměstnavatelů). 
 
Od celkového čistého příjmu se odečtou všechny nezabavitelné částky, čímž se zjistí, zda zbývá nějaká částka, tzv. "zbytek čisté mzdy".
 
 
Ze zbytku čisté mzdy ve výši 0,- Kč až 9.232,- Kč je možné povinnému srazit buď jednu třetinu nebo dvě třetiny, a to podle toho, zda je exekučně vymáhaná pohledávka přednostní či nikoliv.

Nad částku 9.232,- Kč se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení.
 
Vzhledem k tomu, že nezabavitelná částka se vypočítává ze souhrnu všech příjmů povinného (dlužníka), měl by exekutor v exekučím příkazu uvést, jakou částku má ten který plátce povinnému strhávat, tak, aby bylo zachováno Vaše právo na celkovou nezabavitelnou částku.
 
 
Příklad: Proti povinnému je vedena exekuce k vymožení jedné nepřednostní pohledávky. 
Součet čistých příjmů povinného činí 20.000,- Kč měsíčně.
Povinný je ženatý a má jedno dítě.
Celková měsíční nezabavitelná částka tedy činí 9.232,01 Kč.
 Zbytek čisté mzdy činí 10.767,99 Kč (20.000 - 9.232,01). 
Povinnému bude pak z celkového měsíčního příjmu vyplaceno celkem 9.232,01 + 6.154,67 Kč, tj. celkem 15.386,68 Kč. 
Povinnému bude z celkového měsíčního příjmu strženo (a věřiteli vyplaceno) 3.077,33 Kč (= 1/3 z 9.232,- Kč) a 1.535,99 (= 10.767,99 - 9.232,- Kč), tj. celkem 4.613,32 Kč.
 
 
Tým IuRe

 

Partneři

 

European Digital Rights
Strašnické divadlo

 AK Rašovský

 

Cannafest.com

ICT Network News  Forenzní DNA servis